Utvalgsleder Hilde Indreberg overleverer rapporten til statsråd Lubna Jaffery
Stort flertall mener at CRPD må inn i menneskerettsloven
I vinter kom det regjeringsoppnevnte ekspertutvalget som har vurdert hvordan funksjonsevnekonvensjonen kan inkorporeres i norsk lov med sine anbefalinger. Deres vurderinger og anbefalinger har nå vært på høring. Stiftelsen SOR, på lik linje med et stort flertall av de aktørene som har levert høringssvar, stiller oss bak utvalgets hovedkonklusjoner. Vi mener at CRPD både bør og kan inkorporeres i menneskerettsloven.
5. juni gikk fristen ut for høringen som forhåpentligvis vil vise seg å være et viktig skritt på veien til et likestilt samfunn, også for funsjonshindrede. Mange av oss kjemper en daglig kamp for gode levekår, gode tjenester og ikke minst oppfyllelses av menneskerettighetene til personer med utviklingshemming. Vi har synes det er et helt sentralt signal å inkorporere funksjonsevnekonvensjonen på lik linje med kvinnekonvensjonen og barnekonvensjonen.
Ekspertutvalget slår fast at det er mulig å inkorporere konvensjonen i menneskerettsloven uten at det er behov for store endringer i norsk lov. Det er vi i Stiftelsen SOR enig i. Det er først og fremst i praksis og i etterlevelse av konvensjonens bestemmelser hvor det oftest svikter. Samtidig peker vi i vårt høringssvar på behovet for endringer også i lovverket. Vi skriver om utviklingshemmedes møte med strafferettspleien, om barne- og avlastningsboliger og selvsagt også om reguleringene av bruk av tvang.
Vi avholder stor konferanse om tvang i tjenestene i oktober. Les mer på våre nettsider.
Stiftelsen SOR mener at det fortsatt må være åpning for bruk av tvang i enkelte tilfeller hvis dette underlegges tilstrekkelige rettsikkerhetsgarantier. Dette kan være avgjørende viktig også for å sikre personers ønsker og verdier. Samtidig mener vi at regelverket må endres i tråd med CRPD. Dette vil innebære at diagnosen psykisk utviklingshemming ikke kan være et eget vilkår for bruk av tvang, og at det må utarbeides en lov om beslutningsstøtte som sikrer slik støtte, også for personer med behov for omfattende støtte til å fatte beslutninger.
Les vårt høringssvar her på nettsidene til regjeringen.
Alle innkomne høringssvar kan leses på regjeringens nettsider. Mange av dem er svært interessante. Et stort flertall mener altså at CRPD må inkorporeres i menneskerettsloven slik også flertallet i ekspertutvalget mener. Blant dem som stiller seg bak forslaget om å inkorporere CRPD i menneskerettsloven finner vi både organisasjoner, myndigheter og kommuner. Trondheim kommune har blant annet vedtatt følgende:
Det er nå 18 år siden CRPD ble vedtatt i FN, og 11 år siden Norge ratifiserte konvensjonen. Norge må anerkjenne mennesker med nedsatt funksjonsevne sine menneskerettigheter, på lik linje med alle andre menneskerettigheter. Hovedargumentet for å inkorporere konvensjonen i menneskerettsloven er den klare signalverdien om politisk og rettslig status for konvensjonen som dette vil gi. Dette er i tråd med verdiene i vår kommune. Konvensjonen har ikke som mål å gi nye menneskerettigheter for mennesker med nedsatt funksjonsevne, men avklarer innholdet i eksisterende menneskerettigheter. Den peker særlig på hva statene må gjøre for at rettighetene skal bli virkeliggjort for mennesker med nedsatt funksjonsevne på lik linje med andre. Kommunen støtter utvalgets flertall om at FNs kjernekonvensjoner bør likebehandles i norsk rett, og at CRPD bør inkorporeres i menneskerettighetsloven.
Vi i Stiftelsen SOR mener det nå ikke finnes noen grunner til å utsette behandlingen av saken og vi forventer at departementet fatter beslutning om inkorporering av CRPD i menneskerettsloven uten unødvendig opphold.